Säästudisain Habitare messilt

Taaskasutus Habitare 2010 messil
Hiljuti Soomes peetud nimeka sisustusmessi Habitare üks läbivatest ideedest oli nii-öelda prahist disaini tegemine ehk mõtlemine selles suunas, kuidas peaaegu mitte midagi materjalile kulutades igapäevaelus vajalikke väärt tarbeesemeid saada ning ühtlasi tootmisega võimalikult vähe emakest loodust kurnata.
Ülima kitsikusega läbiajamine peaks meile praegusel ajal kõigile mingit pidi tuttav olema. Ja olgem ausad: ülesanne kasinalt majandada paneb ka disainerid enneolematult loovas suunas mõtlema. Võib tunduda uskumatu, kuid papist tehtud tool on nii tugev, et sellel õlut libistav istuja võiks isegi naise sülle võtta. Ja kui elamises ruumi napib ning kogu sisustust pidevalt tarvis ei lähe, võib papptooli lahti lappida ja täiesti lamedana kapi vahele või voodi alla lükata. Igati ruumisäästlik, öko ja geniaalne!
Teine disainer oli tugevad paberkotid täis puhunud ja saanud niiviisi üllatavalt mugava tugitooli. Ehk siis otsesõnu lahtiseletatult: õhku saab müüa küll. Vastupidav on seegi istumine, pealegi võtab selline leiutis mugavalt istuja keha kuju. Kuigi ausalt öeldes eriti palju julgeid proovijaid ei olnud – mõelge ometi, missugune pauk sellisest suurest kotist võiks tulla!
Aga miks toolid? Sest taaskasutus-iste oligi teema tänavuse Habitare messi disainivõistlusel, mille võitsid disainitudengid Janne Melajoki ja Arttu Kuisma tööga Rrround. Värviline vildirull-tool oli valmistatud vanadest messihalli vaipkatetest. Nii et kel suuremas koguses vanu vaipu, lõikugu need otsast kitsenevateks ribadeks ja keeraku lihtsalt rulli – tugitool valmis!
Isetegemiseks pakkusid disainerid välja veel paar imeodavat nipi: leia küttepuuriidast peeneid pilpaid, neist kolm-neli veidi pikemad, ja tõmba koormarihmaga kokku – taburet ongi valmis!
Jämedamatest pakkudest võib hea saega meisterdada aga selliseid pingikesi... ja – isegi kiikpaku!

Kodusaade.ee   |   Tel: +372 551 3331   |     |   www.facebook.com/kodusaade
KKK   |   Kontakt