26.09.2009 Kodusaade

Uue flashi playeri leiad siit.
Seekordses saates piilume lähemalt eramuehituse telgitagustesse. Rõhuasetuse oleme pannud soojadele puitlahendustele ja ökoloogilisusele. Sügisele kohaselt jätkame kütte- ja soojustusteemadel ning juba ette kevadeks valmistudes planeerime maastikku. Võtame luubi alla Helsingi hiljutisel sisustusmessil presenteeritud ökosuunalise stiilse eramu ja imetleme tõeliselt eriskummalisi saunu, milliseid pole enne nähtud!

Uudiseid ja ideid messilt Habitare. » Vaata saatelõiku

Kodusaate meeskonda üllatas tolle messimaja loojate väide, et ega siin majas eriti aknaid olegi. No mis jutt – suured klaaspinnad põrandast laeni ju igasse ilmakaarde! Aga tõesti: maja plaani uurima hakates selgus tõsiasi, et nii-öelda Aafrika külamudelina vundamendile laialipaisatud puust moodulkastid on iseenesest tõepoolest üsna pimedad – vaid nende vahele jääv vabaruum, millest moodustus eluruumide voogav kompleks, sai klaasiga piiratud, jäädes ometi tinglikult justkui õue.
Sellesse majja oli puistatud just parajal määral vahvat disainmööblit, nagu näiteks metallkorvi meenutaval seen-jalal Warren Platneri 60ndate klassikaks saanud klaaslaud, Fritz Hanseni Muna-tool väikeses puhkeruumis, diivanid, mille lukkudega katteid puhastamiseks hõlpsasti eemaldada saab, Milesi-nimeline Saas Instrumentsi vigurdav-minimalistlikud töölauavalgustid ja modernne led-lühter, mille valgusallikaid justkui ei olegi näha. Tulemus ei olnud liialt toretsev, vaid mõnusalt soe.

Finndomo messimaja elutoas hakkas silma ka üks eriti silma paista tahtev sisustuselement: vanameister Fritz Hanseni enese julgustükk – vanadest idamaistest vaibatükkidest põrandakate, mille tegelikult saaks ju igaüks ka oma kodu nii-öelda laojääkidest kokku õmmelda. Kas pole originaalne ja säästlik isetegemisidee!?

Soome Maja Ehitaja » Vaata saatelõiku

Margit Annast Soome Maja Ehitaja OÜ-st räägib, mida kujutab endast moodulmaja.
www.omatalo.ee

 

Gant home » Vaata saatelõiku

Habitare messi Finndomo maja magamistoas ei jäänud meil märkamata, et oluline rolli kodusoojuses on mängida kodutekstiilidel – antud juhul siis näiteks luksuslikul voodipesul. Muide, sellesama naturaalsest kiust voodipesu väärikas tootja Gant on olemas ka Eestis ning leidnud Tallinnas oma uue kodu Draamateatrist üle tee.
www.gant.ee

Saunad Habitarel

Habitare disainiideede alal olid seekord noorte disainerite erilised saunalahendused. Neljast ennenägematust ideesaunast võiksime ideid kõrva taha panna meiegi.

Laastusaun – päris hingav ja õhuline ju teine: laastud üksteise otsa laotud, nii et õhuvahed lasevad saunal tuulduda. Seega: liigkuumaks seda ajada ei anna. Saunakompleks ise on hajutatud ja moodustab eri funktsioone täitvate onnikeste ansambli.

Teine saun: põletatud prussidest suitsusaun väikse veesilmaga, mis ühendab sise- ja väliruumi. Suitsuauk otse taevasse – nii et suitsul lahtuda lasta sellises saunas vist ei saa. Aga idee iseenesest ju vahva: miks mitte püstitada lihtne leilivõtutare vanadest palkidest.

Kandilistest palkidest klaaspindadega edvistav avatud loomuga saunamaja oli vast kõige luksuslikum, olles puuvanni otsas ehitud isegi Phillippe Starcki disainsegistiga. Sauna kohta võib sedastada, et avatusele tasub olla avatud.

Ja kogu selle tohuvabohu tipuks: tohutult silmatorkav tohusaun, mis konstruktsioonilt ju imelihtne – nagu ümberpööratud punutiskorv. Soomes kaskesid ja tohtu muidugi küllaga, aga ehk annaks meilgi nikerdada midagi säärast, nagu tegid Teija Losoi, Anne Varsamäki ja Ilari Pirttilahti.

Eksootilised puidud, E-Sisustus » Vaata saatelõiku

Eks ole pisut kummastav näha nii erinevatest materjalidest (puit) saunu? Puit on üldse piiramatute võimalustega materjal. Üldiselt peetakse tema üheks väärtuseks ka head töödeldavust – võta näpust – järgmises lõigus näeme, et mõni puiduliik on nii tugev, et puurimisegagi tegu…
www.e-sisustus.ee

Säästulambid » Vaata saatelõiku

Saate algul nähtud võluva maja kokkuhoiupoliitikas oli oluline osa valguslahendustele kuluval energial. Nüüd asumegi ajama hõõglampide tootmise lõpuga seonduvat päevakohast säästuvalgustuse juttu.

Tarbijate valik nr. 1 on hõõglambi kujuga halogeen-energiasäästulamp OSRAM Halogen ECO. Oluline OSRAMi energiasäästulampide omadus on senisest soojem valgus. Elavhõbeda sisaldus OSRAMi kompaktluminofoorides on väga madal.
OSRAMi kompaktluminofoorlampe on kolm sarja.
OSRAM Dulux Intelligent on laialdane profivalik, mille eluiga kuni 20 000 tundi ehk 20 aastat. Süttib kiirelt. Dulux Intelligent Facility on ainus lamp, mida tohib kasutada isegi koos liikumisanduriga, kuna lülituste arv on piiramatu.
Ja elavhõbedavabadest koheselt süttivatest LED-lampidest: OSRAMi 8-vatine Parathom Classic sobib 40-vatise hõõglambi asemele. On olemas ka halogeen-reflektorlampide analoogid. LED-ide eluiga on keskmiselt 25 000 tundi (25 aastat).
www.osram.ee
www.hektor.ee

Safran » Vaata saatelõiku

Kuna kodutehnika ja valgustus võtab siiski vaid 5% kogu kodule kuluvast energiast, siis järelikult on veel olulisem hoopis muu: kuidas hoida elamine võimalikult soojapidav, aga samas muidugi mitte umbne. Lahendus on: ökoloogilised siseviimistlusmaterjalid.
www.safran.ee

Tervemaja OÜ » Vaata saatelõiku

Peeter Lossmann tutvustab ökoloogilisi ehitusmaterjale.
www.tervemaja.ee

Ahja Moodulahi OÜ » Vaata saatelõiku

Nagu tänasest saatest olete näinud, on puit levinuim taastuvenergiaallikas. Paneme selle nüüd põlema!
www.moodulahi.ee
Tagasi
Kodusaade.ee   |   Tel: +372 551 3331   |     |   www.facebook.com/kodusaade
KKK   |   Kontakt